Academic Staff

Headmaster

Mr V Kurz B.A. (UPE); H.D.E. (UPE); Hons B.Ed (Unisa)

 

Senior Primary

Mr P Quinn (Grade 6 & 7); Deputy Head; H.D.E. (Edgewood)

Mrs N Taylor (Grade 4) B.A. (Stellenbosch), P.G.C.E. (UKZN)

Mrs Nikki Stokes (Grade 4) Dip Ed (DCE)

Mr L Turner (Grade 5) B. Ed (UNISA)

Mrs E Visser (Grade 5) NPDE, ACE, B.Ed (Hons - Mathematics Education)

Mrs L Rautenbach (Grade 6 and 7) B.com Hons (UNISA) PGCE (UNISA)

Mrs S Cahill (Grade 6) BJourn (Hons) (Rhodes); P.G.C.E. (UNISA)

Mrs S Strudwick (Grade 6 and 7)

Junior Primary

Mrs L Fleischack JP Acting HOD (Grade 3) H.D.E. (JCE)

Mrs M Crawford (Grade 00) Dip PP (Access College); PSM Ed Level 2 (PEISA)

Mrs H Kelland (Grade 0) Dip Ed (Edgewood) HDE

Mrs J Fly (Grade 1) H.D.E. (Edgewood)

Mrs L Silk (Grade 1) B. Ed. (Edgewood); FDE (RAU); Dip GE (UNISA); Psychomotor level 2 (PEISA)

Mrs L Bruwer (Grade 2) B.A. (UNISA); P.G.C.E. (UNISA)

Mrs S Rindfleisch (Grade 2) H.D.E (JCE) B.A (UNISA)

Mrs R Karssing (Grade 3) H.D.E. (Edgewood)

The Arts

Mrs B Kerr Acting Arts & Culture H.O.D (Music) R.U.L.M (Rhodes)

Dr F Spencer (Art Teacher) MAFA (UNP) D.Phil (UKZN) PGCE (Unisa)

Miss C Calitz (Music Teacher) BMusEd (Stellenbosch) PGCE (Unisa)

Mrs N Badenhorst (Drama Teacher) B.A (Drama and Afrikaans) PGCE (Rhodes)

Specialist Teachers

Mrs L Borgen (Afrikaans) B.A. (Rhodes); U.E.D. (Rhodes)

Mrs L Kurz (Academic Support) D.E.S.P (Rhodes) DSE - Rem Ed (UNISA)

Mrs A Falconer (Special Needs) H.D.E. (JCE)

Miss Charlotte White (Special Needs Assistant)

Mr J Majola (HOD isiZulu)

Mrs C Maposa (isiZulu and Academic Support Assistant) B.Ed (UNISA)

Sports Department

Mr G Weinrich (Director of Sport) B.Ed (ISP) (UNISA), Hons B.Ed (EM) (UNISA)

Miss Louise Jelliman (Girls' Sport)

Environmental Education

Mrs C Jonker (Environmental Education Coordinator and Sports Coach) B.Sc (University of Natal); PGCE (UNISA)

Intern Teachers

Miss Sebenzile Mashego

Miss Chelsey Whiteman

Miss Nonkululeko Chiliza

Mr Andre Swart

Mr Halalisani Xulu

Mr James Henderson

Administrative Staff

Admin Department

Mr D Wright (Executive Bursar)

Mrs S Hatch (Bursar)

Mrs C Pringle (Assistant Bursar)

Mrs C Bosse (Headmaster's PA, Trust and Board Secretary)

Mrs C Coetzer (School Secretary, Reception, Secretary to HODs)

Mrs C Laing (Admissions, Magazine and Past Pupils)

Mrs J Menear (Branding, Marketing, Functions and School Shop) - BSoc Sci (UKZN) Hons Industrial Psychology (UNISA)

ICT Department

Mr S Mkhonza IT Manager (IT Diploma), A+, Network+

Boarding Staff

Mr J Majola (Head of Boarding, Housemaster: Usher House)

Mrs G Bissett (Housemother: Sutcliffe House )

Sanatorium

Sr R Kamwaro (SAN) Professional Nurse

Sr E Whitby (SAN) Relief School Nurse

Support Staff

Kitchen

Santanna Kalika (Catering Manager)

Monique Rich (Assistant Catering Manager)

Sylvia Zulu (Kitchen Supervisor)

Doris Kubheka (Chef)

Mirriam Mzobe

Busi Shange 

Jeslina Ncgobo 

Thoko Mncwabe 

Laundry

Elizabeth Makathini (Supervisor)

Mavis Mchunu (Supervisor)

Prisca Zulu 

Gabby Shange 

Gloria Mlanga 

Bongi Mnikathi 

Thandi Mnculwane 

Mbali Shange 

Nelly Mchunu 

Flossie Mchunu 

Homestar Mnikathi 

Thandi Sibisi

Prisca Zulu 

Thembi Msomi 

Zinhle Zuma

Estate Staff

Elvis Kalika (Estate Manager)

Nicholas Ndlovu (Assistant Estates Manager)

Mbongoleni Bhengu (School Driver)

Lucky Mkhize

Mqondisi Mabhida 

Sipho Dubazane

Siyabonga Shabalala

Duncan Ndlovu

Vincent Didi

Thabo Ndlovu

Riding School

Lauren Menton (Riding Instructor and Manager) Level 1 SANEF Instructor, Equitation Judge

Elbe Rautenbach (Assistant Instructor and Stable Yard Assistant)

David Madlala (Groom)

Thokozani Nyauza (Groom)

Staff Vacancy

Please check http://www.isasa.org/vacancies for all available vacancies.